Copyright © 2016 by IMK - Jerzy Data
All Rights reserved - jdata@kki.pl
„Bo razem możemy więcej”

Pod takim hasłem w dniu 8 czerwca 2018 r. w Chumiętkach odbył się „Pomarańczowy Marsz Świadomości PWS”. Inicjatorami akcji były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chumiętek oraz DPS Chumiętki. Do akcji przyłączyła się także młodzież z Agencji Kulturalno-Rozrywkowej z Krobi oraz OSP Krobia.

PWS
- czyli Zespół Pradera-Williego jest rzadką chorobą genetyczną, często nazywaną „wilczym głodem”. Widok jedzenia wywołuje w mózgu chorego silną potrzebę zdobycia go, ekscytację i niepokój. Osoby z PWS codziennie przeżywają horror, ponieważ nie mogą najeść się do syta bez względu na ilość przyjętego pokarmu. Jedzenie jest ich obsesją. Dzieci wymagają stałej i kosztownej rehabilitacji, która pomaga budować obniżone napięcie mięśniowe i wielospecjalistycznych terapii.

Pomocą osobom dotkniętym tą chorobą zajmuje się wrocławska Fundacja „Potrafię Pomóc”, która podjęła starania budowy Domu Samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego.

W piątkowe popołudnie przez wioskę Chumiętki przeszedł marsz, w którym udział wzięli min. mieszkańcy wsi, pracownicy DPS, młodzież z Krobi, łącznie około 70 osób - większość uczestników miała na sobie pomarańczowy element stroju. Marsz w asyście Strażaków z OSP Krobia wyruszył z parku przy domu pomocy społecznej. Po przemarszu w Sali Głównej DPS przygotowano napoje oraz poczęstunek przygotowany przez mieszkańców DPS oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chumiętek w ramach warsztatów kulinarnych, które odbyły się w DPS dzień wcześniej dzięki dofinasowaniu z Centrum PISOP w ramach konkursu Wielkopolska Wiara Aktywnie działa.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie!
Pomaranczowy marsz 2018 01 Pomaranczowy marsz 2018 02 Pomaranczowy marsz 2018 03 Pomaranczowy marsz 2018 04 Pomaranczowy marsz 2018 05 Pomaranczowy marsz 2018 06